Son Dakika Haberler

Varis Hastalarına Tavsiyeler

Varis Hastalarına Tavsiyeler  Varis Hastalarına Tavsiyeler yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
Okunma : 30 views Yorum Yap

Kalp ve Damar Cerrahı Op.Dr. Orçun Ünal Varis kanı akciğer ve kalbe geri taşıyan toplardamarların ilerleyici bir halde genişleyerek kıvrımlı bir hal almasıdır. Yüzeysel olduğu şeklinde derin yerlerde de varis gelişebilir.Yapmış olduğu ağrı, kramp, kaşıntı ve şişlik görüntüsü ve oluşturduğu ruhsal tablo insanı mutsuz eder.

Varis  uzun saatler süresince çalışmak dolayısıyla ayakta kalmak zorunda kalan insanlara çağdaş son zamanların yeni bir hediyesidir. Yoğun ve uzun emek harcama koşulları ve hareketsiz günlük yaşantı sonucu yürüyüşün yerini alan kısa mesafelere bile otomobil ve taşıma araçları ile ulaşan insanlarda varis daha sık görülen bir hastalık halini almıştır.

25 – 35 yaş grubunda %30 – %35 oranında, 55 – 65 yaş grubunda ise 50 – 60 oranında görülür. Halk içinde varisin bir tek hanımlarda görüldüğü şeklinde yanlış bir fikir var. Varis erkeklerde de olur sadece hanımlarda erkeklere oranla dört kat daha çok görülüyor

Varis ve öteki toplardamar hastalıklarında en mühim unsur genetiktir. Anne, baba ve öteki birinci aşama akrabalarında varisi olan bir şahıs eğer uzun süre ayakta kalınan yada sürekli durağan(durgun) olarak oturulan bir iş yapıyorsa, sigara içiyorsa, kilo alıyorsa, aşırı sıcağa maruz kalıyorsa, hanımlarda hamilelik ve doğum geçirmişse bilmelidir ki varis hastalığı kaçınılmazdır. Uzun süre hareketsiz ayakta duran ya da oturan kişilerde varis görülebilir.

Varis hastaları bunlara dikkat !

“Uzun süre hareketsiz ayakta kalınmamalıdır.Bu yapılamıyorsa ayağın bilekten ileri geri hareketi, ayak uçlarında yükselme şeklinde kolay egzersizler uygulanmalıdır.

Mümkün olduğunca bacaklar uzatılmalı hatta tabure, sehpa, masa, iskemle üstünde yükseltilmelidir. Tertipli olarak günlük düzgüsel tempolu yürüyüşler yapılmalı, bisiklete binilmeli yada yüzülmelidir.

Kas faaliyetini yada ağırlık kaldırmayı gerektiren egzersizler ile dar, eklem yerlerini sıkan pantolon giyilmesinden kaçınılmalıdır. (BSHA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)