Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/habe4247/public_html/wp-content/plugins/sayfa-olusturucu/inc/styles-admin.php on line 392
Kedi Alerji Yapar mı
Son Dakika Haberler

Kedi Alerji Yapar mı

Kedi Alerji Yapar mı [object object] Kedi Alerji Yapar mı yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
Okunma : 20 views Yorum Yap

 Alerji yapmayan kedi var mı sorusunu ve kedi alerjisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay sizler için söyledi.

Kedi Alerjisi Nedir?

Kedi okşadığınızda yada sevdiğinizde burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma başladıysa gözlerinizde sulanma ve kaşıntı olduysa ve kedinizle oynadıktan sonrasında hapşırmayla beraber ve nefes darlığı hırıltılı solunum yaşıyorsanız muhtemelen kedi alerjiniz var anlama gelir.  Kedi alerjisi, iş, okul,  günlük hayatınızı ciddi şekilde etkisinde bırakır. Ortamda kedi bulunmasa bile daha ilkin kedi bulunan ortamlarda, bilhassa kapalı ortamlarda, kedi alerjenine maruz kalma olasılığı olduğundan devamlı alerji semptomları yaşayabilirsiniz.

Kedi Alerjisinin Sebepleri

En mühim niçin genetik yatkınlıktır. Anne yada babada alerjik hastalık var ise çocukta alerjik hastalık olma olasılığı oldukca yüksektir. Kedi alerjisi bilhassa astım, alerjik nezle ve egzaması olanlarda daha çok oranda görülmektedir. Öteki hayvanlara karşı alerjik olanlarda kedi alerjisi gelişme olasılığı da oldukca yüksektir.

Yaşamın ilk senesinde kedi olması, 18 yaşlarında kedi alerjenlerine duyarlılığı azaltmaktadır.

Kedi Alerjisi Emareleri Nedir?

Kedi alerjisine bağlı oluşan şikayetler, ferdin duyarlılığına ve kedi  alerjenlerine maruz kalma düzeyine bağlı olarak hafifçe ile ağır içinde değişmiş olur. Bu şikayetler, alerjik kişilerin maruz kaldıktan sonrasında semptomların ne kadar acele gelişeceğini de etkileyebilir. Kedi hassasiyeti oldukca fazla olan kişilerde kediye dokunarak yada kedi bulunan bir eve girdikten birkaç dakika içinde, nefes darlığı hırıltı göz kapağında ve dudakta şişlik yada döküntü benzer biçimde emareler izah edebilir.

Kedi alerjisinin emareleri şunları içerebilir:

-Hapşırma yada burun akıntısı, tıkanıklık ve kaşıntı ile kendini gösteren alerjik rinit,

-Yüzde sinüslerin olduğu yerlerde ağrı (burun tıkanıklığından meydana gelen),

-Öksürme, göğüs sıkışması, nefes darlığı ve hırıltı ile kendini gösteren astım,

-Gözlerde sulanma, kızarıklık ve kaşıntı ile kendini gösteren alerjik rinit,

-Deri döküntüleri ürtiker ve anjiyoödem,

-Alerjik şok.

Bazı kişilerde kedi tarafınca yalanmak ve kedi tarafınca tırmalanmak bile döküntü yada ürtiker anjiyoödem gelişmesine niçin olabilir.

Kedi Alerjisine Bağlı Astım ve Alerjik Rinit

Kedi alerjenine direkt yada dolaylı olarak maruz kalma, fertleri hassaslaştırır, sonuçta bu alerjenlere maruz kalma meydana vardığında alerjik rinit ve alerjik astımın alevlenmesine niçin olur. Kedisi olmayan hanelerden gelen duyarlı çocuklar, yüksek düzeyde kedi sahipliği olan sınıflara yerleştirildiklerinde çoğu zaman alerji emarelerinde kötüleşme yaşarlar. Bir tatilinden döndükten sonrasında okulun ilk 2 haftasında görülen astımla ilişkili ilaç kullanımının artması, hayvan alerjisine bağlanıyor. Kedi sahipliği düşük olan sınıflardaki çocuklar bu emareleri göstermezler.

Kedi Alerjisi Olanlarda Alerjik Şok Gelişebilir

Kedi alerjisi olan kişilerde ender de olsa anafilaksi, kısaca alerjik şok gelişebilir. Alerjik şok, oldukca ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur ve acil tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmeyen anafilaksi yaşamsal risk oluşturur. Ek olarak kedi ısırması sonrası alerjik şok gelişen olay bildirimleri de vardır.

Alerji Yapmayan Kedi Var mı?

Evcil hayvanlara karşı alerji sıklığı son yıllarda artmış ve artmaya da devam etmektedir. Gelişmiş toplumlarda evde evcil hayvan beslenme oranı % 60 civarındadır.  Belirli bir kedi ırkının “hipoalerjenik” olduğu fikri vardır. Bu fikirle bazı kedi ve köpek ırkı pazarlanarak kazanç elde edilmeye çalışılmaktadır. Alerji yapmayan kedi eşeysel, bilimsel olarak kanıtlanmış hipoalerjenik kedi benzer biçimde reklamlar kullanılarak bazı evcil hayvanlar yüksek ücretlere pazarlanmaktadır. Birçok hasta ve aileleri, hayvanı evlerinden çıkarmak zorunda kalmadan, alerjik semptomlarını azaltmak yada ortadan kaldırmak için bu evcil hayvanlar için büyük miktarlarda para harcamaktadır. ABD’da geçmiş yıllarda genetiği değiştirilerek alerji yapmayan evcil hayvan üretildiği ve  evcil hayvanların alerji üretmediği ve alerjisi olanların %96 oranında evcil hayvana karşı alerji emaresi oluşturmadığı söylenerek devasa yükseklikte ücretler karşılığına bu evcil hayvanlar pazarlanmıştır. Alerji yapmayan kedi yoktur ve hipoalerjenik diye öne çıkarılan bu kediler alerji yapmadığına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Hipoalerjenik Kedi Yoktur

“Hipoalerjenik” bir hayvan terimi bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir; bu yüzden, evcil hayvan tüyü alerjisini önlemeye yönelik daha yerleşik uygulamaların uygulanması düşünülmelidir. Aslen alerji yapmayan kedi yoktur yalnız pazarlama taktiği ile daha yüksek ücretlerle pazarlama taktiği yapılmaktadır. Bununla beraber, Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi ve Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji dahil olmak suretiyle ustalaşmış kuruluşların internet sayfaları, bu iddiaları cerh eden referanslara atıfta bulunmaktadır. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi internet sayfasındaki kaynaklarda “gerçek anlamda hipoalerjenik türlerin olmadığı” belirtilmektedir.

Alerji Yapmadığı Söylenen Kedi Türleri Nedir?

İnternette alerji yapmayan yada hipoalerjenik kedi türü yazmanız halinde karşınıza çıkan başlıca kedi türleri Sibirya kedisi, Bali kedisi, Bengal kedisi, Birmanya kedisi, Sfenk kedisi, mavi Rus kedisi, Oriental Shorthair, Devon Rex, Cornish Rex ve Javanese kedisidir. Hipoalerjenik olarak tanımlanan başka kedilere de rastlamanız mümkündür. Çoğu zaman alerji yapmadığı bildirilen kediler maalesef yüksek fiyatlara pazarlanan kedilerdir.

Kedi alerjenleri her yerde olabilir

Kedi içeren evlerde kedi alerjen seviyeleri mühim seviyede daha yüksek olsa da,  okullar, sinemalar, motorlu taşıtlar, uçaklar ve hastaneler benzer biçimde kedileri barındırmayan ortamlarda da mevcuttur. Kediye alerjisi olan evlatların evde kedi olmamasına karşın kedi alerjeniyle karşılaşmasına bağlı alerji emareleri ortaya çıkabilmektedir. Bunun sebebi kedisi olan çocuklarla okulda temas edilmesi yada birçok ortamda kedi alerjenlerinin olmasından meydana gelmektedir. Bu yüzden kedi ve öteki evcil hayvan alerjenlerinin birçok ortamda olabileceği bilinmelidir.

Kedi Alerjisi Teşhisi iyi mi Konulur?

Kedi alerjisinin teşhisinde kullanılan birkaç kontrol yöntemi vardır. Sadece kapsamlı bir teşhis için moleküler alerji testi yapılabilir. Moleküler alerji testinin, bilhassa oldukca sayıda alerjene alerjisi olanlarda kullanılması yararlı sonuçlar verecektir. Moleküler alerji testi ile gerçek alerjiler saptanabilir ve öteki hayvanlara çapraz tepki olup olmadığı da belirlenebilir. Bu kontrol ile kedinin alerjenlerin hangi moleküller olduğu saptanabilir. Kedinin alerjeni, kedinin tüyü, tükürüğü ve idrarında olup olmadığı alerjenin moleküllerinin tespit edilmesiyle ortaya çıkarılabilir. Alerji aşısında hangi alerjenlerin kullanılması gerektiği ortaya çıkabilmektedir. Kedi ve köpeğe alerjisi olan bir kişide alerjenin sebebi kedi olabilir ve köpekteki alerji çapraz tepki sebebiyle olabilir. Bu  durumda moleküler alerji testiyle ortaya çıkarılarak yalnız kedi alerjisine aşı yapılmasıyla kedi ve köpeğe karşı olan alerji tedavi edilebilir. Ek olarak kedi alerjisinin ciddiyeti de bu kontrol ile ortaya çıkarabilir. Moleküler alerji testi bizlere hastalığın ciddiyeti hakkında mühim informasyon sağlar.

Kedi Alerjisi Olanlar Iyi mi Tedavi Edilir?

Evcil hayvan alerjisini tedavi etmenin en etkili yolu, evcil hayvanı evden çıkarmaktır; sadece hastalar ve aileleri, evcil hayvanlarını bir “aile üyesi” olarak gördükleri için bunu çoğu zaman reddederler. Bu durumda alerjiyi dışlamayı zorlaştırabilir ve belirtilerin sertliği artabilir.

Kediye Alerjiniz Var ise Alerji Aşısıyla Kedinizle Yaşayabilirsiniz

Kediye karşı alerjiniz var ise ve alerji emareleri var ise, alerji aşısı alerjinizi tedavi edebilir. Kediye karşı alerji aşısı enjeksiyon şeklinde ve dil altı aşı şeklinde iki türlü olarak yapılabilir. Türkiye’de dil altı aşısı günümüzde mevcut olmadığı için enjeksiyon şeklinde aşı yapılmaktadır.  Alerji testinde birçok evcil hayvana ve birçok maddeye alerjinizin olması durumunda moleküler alerji testi yapılması yararlı olacaktır. Moleküler alerji testiyle gerçek alerjiler saptanarak çapraz reaksiyona bağlı alerjiler belirlenebilir. Bunun sonucu olarak oldukca daha etkili alerji aşıları ile tedavi yapılabilir.  Alerji aşısının tesiri 6 ay ile 12 ay içinde kendini göstermektedir. Ilk olarak haftada bir yapılıp giderek ara açılarak ayda bir meydana getirilen tedavi 3 ile 5 yıl uygulanmaktadır. 12 ay içinde başarı göstermiş eğer olmazsa aşı tedavisi kesilmektedir. Başarı oranı yüksek olan bu tedavi ile kedinizden ayrılmak zorunda kalmayabilirsiniz. Boşu boşuna hipoalerjenik kedi bulmaya çalışmanıza gerek yok. Alerjiniz var ise tedavisi alerji aşısıdır. Hipoalerjenik kedileri hiçbir alerji derneği önermemektedir. Bu yüzden tavsiyemiz hipoalerjenik kedi olduğuna inanmamanız ve alerji aşısı yaptırmayı düşünmeniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)