Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/habe4247/public_html/wp-content/plugins/sayfa-olusturucu/inc/styles-admin.php on line 392
Kanserde Erken Tanının Önemi
Son Dakika Haberler

Kanserde Erken Tanının Önemi

Kanserde Erken Tanının Önemi [object object] Kanserde Erken Tanının Önemi yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
Okunma : 10 views Yorum Yap

Kanserde erken tanının önemine değinen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, hangi şikayetlerde doktora başvurulması icap ettiğini söyledi. Erken tanının, hastalığı düşük evrede yakalayarak hastanın tedavisinde etkili bulunduğunu özetleyen Dr. Hayretdağ, vücutta dinlenmesi ihtiyaç duyulan habercileri 9 başlık halinde sıraladı: 

1-BAŞ AĞRISI VE KUSMA

Baş ağrıları ve bununla beraber ortaya çıkan bulantı, kusma, dengesizlik, unutkanlık, yeni oluşmuş göz kusurları, ansızın başlamış olan görme kusurları ve çift görme haberci olabilir. Bu semptomlardan herhangi biri var ise beyin bölgesi yer kaplayan oluşumları, iyi huylu ya da fena huylu beyin tümörleri ya da metastaz yapmış beyin tümörlerini düşünerek kesinlikle bir hekime başvurmak gerekmektedir. 

2- BOYUNDA ŞİŞLİK

Boyun bölgesinde oluşan şişkinlikler, boyun bölgesinde ele gelen kitle lezyonları gene doktora gitmek için bir sebeptir. Bunlar lemfomalar ya da solit tümör metastazları, lenf bezi metastazları ya da o bölgenin kendi iyi huylu ya da fena huylu tümörleri olabilirler. 

3-MEMEDE ELE GELEN SERTLİK

Hanımlarda meme kanseri, en sık görülen kanserlerden biridir. Memelerde ele gelen sertlik, renk değişikliği, kızarık olması, portakal kabuğu renk görünümünde olması, meme başlangıcında çekiklik ya da memede çentiklenme olması doktora başvurmak için sebep olabilir. Yanı sıra koltuk altındaki sertlikler de gene müracaat sebepleri arasındadır. Bu hastalarda iyi huylu ya da fena huylu meme kanserleri tespit edilebilir. 

4-KRONİK ÖKSÜRÜK, GÖĞÜS VE SIRT AĞRILARI

Kronik öksürük, ses kısıklıkları, balgamda kan, göğüs ve sırt ağrıları olan hastalarımızda akciğerle ilgili tümörler ve ses teli tümörleri riski düşünülebilir. Akciğer tümörlerinin ses teli metastazlarında da hastalarda ses kısıkları oluşabilir. Doğrusu ani oluşan bir ses kısıklığında, “Şikayetim yoktu,  iki üç haftadır sesim kart çıkıyor, kısık çıkıyor, üşüttüm” demeden, kesinlikle bir indirekt larigoskopi icra eden hekime başvurmakta yarar vardır. 

5-BAĞIRSAK ALIŞKANLIĞINDA DEĞİŞİKLİKLER

Karın bölgesinde bir organın büyümesi, ele gelen bir sertlik gene o bölgedeki tümörleri düşündürebilir. Bağırsak alışkanlığında değişme önemlidir. Bağırsak alışkanlığımız senelerdir düzgüsel giderken kabız kalmak ya da senelerce bağırsak alışkanlığımız normalken ishal ataklarının olması, karın bölgesindeki ağrılar, bu bölge tümörlerinde mühim emareler olabilir.

6-KARIN BÖLGESİNDEKİ ŞİŞLİKLER

Mide kanserleri karaciğerin solit tümör metastazları, pankreas tümörleri, böbrek tümörleri, bağırsak kanserleri ne yazık ki bu bölge şikayetlerinde karşımıza gelebiliyor. 

7-KANLI BÜYÜK ABDEST VE İDRAR

Büyük abdestlerin değişikliği burada ehemmiyet taşır. Kanlı büyük abdest, doktora gitmek için mühim bir sebeptir. “Benim hemoroidim var, bazen kanarım” benzer biçimde şeyler demek doğru değildir, tetkiklerin yapılması gerekir. Bunun haricinde büyük abdestlerin renk değişimleri, siyah çıkması ya da vişneçürüğü renginde olması gene bizim uyanık olmamız ihtiyaç duyulan durumlardandır. Bu şekilde durumlarda da kesinlikle hekime başvurmamız gerekmektedir. Kanlı idrar da, bir tek böbrek ve mesane taşlarında olmaz. Bilhassa pelte şeklinde idrarda kan gelmesi, mesane tümorleri için neredeyse belirteç benzer biçimde kabul edilir. 

8-CİLTTE RENK DEĞİŞİMİ

Lügatımızda ve cildimizde renk değişimleri, solukluk, sararma, benlerde irileşme ya da renk değişikliği olması hem cilt kanserleri hem öteki kanserlerin bulguları açısından kafamızda sual işaretleri uyandırıp hekime başvurulması ihtiyaç duyulan değişimlerdir. Yumuşak doku tümörlerine azca rastlanır sadece hastalık ciddi seyreder. Kas ve yağ dokusundan meydana gelen tümörler, liposarkomlar, kas dokusunda irileşme, sertleşme, lokalize bir bölgede sertleşen kaslarımız olursa gene dikkatsizlik etmeden bir hekime başvurmamız gerekmektedir. 

9-KEMİK AĞRILARI

Son zamanlarda yeni başlamış olan bölgesel kemik ağrıları ya da yaygın kemik ağrıları hem metastaz hem miyolom benzer biçimde hastalıklarda kemiğin kendi tümörleri açısından bizlere semptomlar verip doktora gitmemiz icap ettiğini söyler. Halsizlik istahsizlik. kilo kaybı ciltte matlaşma ve solukluk benzer biçimde genel emareler doktora gitmek tetkilerin yapılması için emaredir. (BSHA – Bilim ve {Sağlık} Haber Ajansı)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)