Son Dakika Haberler

FKA, 2021 Yılı SOGEP Proje Fikri Önerilerini Bekliyor

FKA, 2021 Yılı SOGEP Proje Fikri Önerilerini Bekliyor [object object] FKA, 2021 Yılı SOGEP Proje Fikri Önerilerini Bekliyor yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
Okunma : 8 views Yorum Yap

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafınca 2021 Yılı Toplumsal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında proje fikri önerileri alınmaya başlandı.

Kalkınma Ajansları; 2019 yılından itibaren bölgelerin ekonomik gelişmesine yönelik uyguladığı programlara ilave olarak toplumsal mevzulara da tedbirler geliştirmek suretiyle SOGEP programını yerelde uygulamaya başladı.

Programa ilişkin açıklamalarda bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu; Fırat Kalkınma Ajansı olarak TRB1 Bölgesinde (Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli) 2021 Yılı SOGEP kapsamında proje fikri önerilerini almaya başladıklarını belirterek, ajansların paydaş kurumlarla beraber toplumsal problem ve mevzulara ilişkin araştırma, çözümleme ve sonucunda büyük ölçekli projelerin kurgulanmasında vazife aldığını beyan etti. Yoğunlu, SOGEP’in toplumda dezavantajlı kesimlerin toplumsal ve ekonomik hayata daha etken olarak katılabilmelerine, istihdamı arttırmaya, toplumsal girişimcilik ve yenilikçilikle ilgili rekabetçi projeler geliştirmeye yönelik uygulanan bir program bulunduğunu ifade ederek, şu şekilde konuştu: “SOGEP, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığımızın kaynağıyla, toplumsal kalkınma hedefi için ajansların yerelde paydaşlarıyla devamlı temas halinde olarak projeleri tasarladığı ve uygulamaya geçirdiği mühim bir program olup ajansların kendi bölgelerinde güdüledikleri projeler ile dezavantajlı grupları hedef alan tedbirler geliştirilmesi için mühim fırsatlar sunmaktadır. İnşallah bizde ajans olarak gelecek proje fikri önerileriyle bölgemize mühim katkılar sunmaya devam edeceğiz.”

Asgari Projesi Bütçesi 1 Milyon TL

SOGEP Programına ilişkin detaylı detayları ajansın web sayfasında yayımladıklarını kaydeden Yoğunlu, “Program kapsamında ilk olarak ön proje fikirlerini almaya başlayacağız. Alınan proje fikri önerilerini kendi içimizde değerlendirdikten sonrasında öne çıkan önerileri olgunlaştırma adına ilgili kurumlarla beraber emek harcama başlatacağız. Proje döngüsü yönetimi çerçevesinde projelerin gerekçelendirilmesi, etkinlik planlarının optimizasyonu, bütçelerinin revize edilmesi süreçlerini tamamladıktan sonrasında bakanlığımıza sunacağız” dedi. Yoğunlu, program kapsamında desteklenecek projelerin asgari proje bütçesinin 1 milyon TL bulunduğunu belirterek, “Kamu kurumları ile kâr amacı gütmeyen kuruluşların sahibi olduğu projelerde eş finansman katkısı asgari yüzde ondur. Kâr amacı güden kuruluşların müracaat sahibi olduğu toplumsal mesuliyet projelerinde eş finansman katkısı asgari yüzde ellidir” dedi. Programa ilişkin detaylı bilgiye www.fka.gov.tr adresinden ulaşılacağının altını çizen Yoğunlu, tüm kurum ve paydaşların proje düşünce önerilerini beklediklerini kaydederek, programın hayırlı olması temennisinde bulunmuş oldu. (BSHA – Bilim ve {Sağlık} Haber Ajansı)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)