Son Dakika Haberler

Eskişehir’de İhracat Salgından Etkilendi

Eskişehir’de İhracat Salgından Etkilendi [object object] Eskişehir’de İhracat Salgından Etkilendi yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
Okunma : 12 views Yorum Yap

Eskişehir özelinde ihracat rakamlarında havacılık sektöründe yaşanmış olan problemlerin tesirinin görüldüğünü belirten Eskişehir Endüstri Odası (ESO) Başkan Yardımcısı Sinan Özeçoğlu, Eskişehir’in geçtiğimiz senenin Aralık ayı ihracatının bundan önceki aya gore yüzde 11’lik artışla 97,3 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, “2020’de fazlaca yoğun olarak yaşadığımız salgının etkisiyle ihracatımızda bu durumdan negatif etkilendi. 2020’nin son ayında ihracatta bir miktar artış kaydettik. Sadece senelik bazda ihracatımıza baktığımızda 2019 yılının Aralık ayında 105,4 milyon dolar olan ihracatımız, 2020 yılının Aralık ayında yüzde 8’lik bir azalma meydana geldiğini görmekteyiz” dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM) tarafınca açıklanan ihracat verileri hakkında konuşan Özeçoğlu, Eskişehir’in ihracat sayıları hakkında da data verdi.

Önümüzdeki Dönemde Alınan Tedbirlerle İhracatın Toparlanmasını Bekliyoruz

Senelik veriler incelendiğinde 2019 senesinde 1.15 milyar dolar olan Eskişehir toplam ihracatının 2020 senesinde 935,3 milyon dolara gerilediğine değinen Özeçoğlu, “Gene dünya genelindeki salgın sebebiyle geçen senenin ihracat performansına gore ortalama yüzde 18’lik bir yitik söz mevzusu. Bu gerilemede salgının etkileriyle beraber bilhassa havacılık sektöründe yaşanmış olan gelişmelerde de mühim bir rol oynamakta” diye konuştu. İhracat rakamlarına dünya genelinde yaşanmış olan salgının etkilerinin bulunduğunu hatırlatan Özeçoğlu, alınan tedbir ve tedbirlerle önümüzdeki dönemde ihracatın toparlanmasını ve açığın kapatılmasını beklediklerini de işaret etti.
Tüm gelişmelere rağmen Oda olarak ihracat faaliyetlerine ara vermediklerini, arttırılması için projeler oluşturduklarına belirten Özeçoğlu, “Pandemi süresince online olarak birçok internasyonal tedarikçi günü ve ikili iş görüşmesi organizasyonu gerçekleştirdik. Üyelerimizin rekabet enerjisini artıracak hususi projeleri devreye alma çalışmalarımız sürüyor. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek” yorumunda bulunmuş oldu. (BSHA Bilim ve {Sağlık} Haber Ajansı)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)